Przejdź do treści

Adwokatka oraz inicjatorka zmian prawnych

Jestem prawniczką wyspecjalizowaną w prawie rodzinnym i karnym, legislatorką, mediatorką, adwokatką.

Walcząc o skuteczną ściągalność alimentów oraz bezpieczeństwo kobiet i dzieci brałam udział w tworzeniu tzw. pakietu alimentacyjnego (zapisy ułatwiające egzekwowanie alimentów). Jestem autorką projektu alimentów natychmiastowych i założycielką stowarzyszenia „Alimenty (to nie prezenty)”.

Jestem orędowniczką zwiększenia podmiotowości dziecka w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym oraz wprowadzenia do katalogu przestępstw przemocy ekonomicznej i przemocy wobec osób LGBTIQ+ oraz autorką projektu ustawy izolacyjnej ratującej życie i zdrowie ofiar przemocy.

Jako jedna z autorek projektu nowelizacji przepisów prawa dotyczących przestępstwa zgwałcenia, jestem inicjatorką kampanii na rzecz zmiany prawnej definicji gwałtu „Tylko TAK oznacza zgodę”. Proponowana przeze mnie nowelizacja kodeksu karnego definicję gwałtu opiera na braku zgody na obcowanie płciowe – tym samym dostosowuje ją do wymogów „Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej” (konwencji stambulskiej), a także wprowadza kary za gwałt jak za zbrodnię.  (więcej informacji w zakładce Projekt “Tylko TAK oznacza zgodę”).

Jestem laureatką nagrody Krajowej Rady Radców Prawnych „Kryształowe Serce” za działalność pro bono (2018) oraz Członkinią Zespołu ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Zainspirowałam cykl konferencji „Adwokackie HER-storie”.